Som kunskapsföretag är din kompetensutveckling inte bara viktig, utan helt och hållet avgörande för oss. Oavsett hur länge du arbetar på byrån vill vi skapa de bästa möjliga förutsättningarna för din individuella utveckling.
Det dagliga arbetet i våra ärenden tillsammans med mer erfarna kollegor är naturligtvis det som primärt leder till en brant utvecklingskurva inom affärsjuridiken. Därtill ingår du under dina första sex år på byrån i vårt interna utbildningsprogram – professional development programme. Utöver detta finns också en rad andra utvecklingsmöjligheter.
Rotation
Hos oss får du möjlighet att prova på olika verksamhetsgrupper genom vårt rotationsprogram. Att rotera till en ny verksamhetsgrupp är ett mycket bra tillfälle att bredda dina juridiska kunskaper och att få en närmare inblick i flera olika rättsområden, ärendetyper och byråns verksamhet som helhet. Rotationen ger dig även personlig utveckling och möjlighet att utöka ditt sociala nätverk på byrån. Rotationsprocessen sker efter ditt första år på byrån.
Arbeta utomlands
Vi erbjuder möjligheten till utlandstjänstgöring, antingen hos våra klientföretag och andra advokatbyråer genom så kallade secondments eller på något av våra kontor runt om i världen. Våra utlandskontor är belägna i Bryssel, Singapore och New York.
Arbeta hos en klient
Ofta får våra medarbetare möjligheten att arbeta som bolagsjurist för en klient. Ett secondment kan ske relativt tidigt i din byråkarriär beroende på vilken hjälp klienten behöver. Det utgör en värdefull erfarenhet och ett sätt att lära känna våra klienter på djupet.
Mentorsprogram
Byråns mentorsprogram parar ihop yngre jurister med mentorer i form av mer seniora kollegor. Programmet är tänkt som ett avslappnat diskussionsforum där du kan ventilera frågor och funderingar som uppstår i vardagen, och att kunna få stöd från en kollega med mer erfarenhet.
Samhällsengagemang
Inom byrån finns möjlighet engagera sig i pro bono-arbetet och under åren har 100-tals av våra medarbetare gjort det. Pro bono-arbetet är djupt inbäddat i vår företagskultur och sedan byrån bildades 1990 har vi stöttat ett flertal organisationer. Läs mer om MSA i Samhället här.
Fler utvecklingsmöjligheter
- Individuellt anpassade externa utbildningar
- Interna och externa utbildningskonferenser
- Föreläsa på juristprogrammen
- Föreläsa inom ramen för PDP
- Mentorskap för juriststudenter
- MSA Innovation Lab
- Nationellt och internationellt nätverkande
- Rekrytering av nya kollegor
- Regelbundna utvecklingssamtal