Videberg Kraft väljer Rolls-Royce SMR för ny kärnkraft i Sverige
Videberg Kraft, det kärnkraftsbolag som ägs av Vattenfall och Industrikraft, har valt Rolls-Royce SMR som leverantör för utvecklingen av ett nytt kärnkraftverk på Väröhalvön intill Ringhals.
Projektet omfattar tre modulära reaktorer (SMR) med en installerad effekt om 470 MW per reaktor. Anläggningen beräknas kunna producera omkring 12 TWh fossilfri el per år och utgör därmed ett betydande tillskott till elförsörjningen i södra Sverige.
Rolls-Royce SMR:s koncept bygger på beprövad tryckvattenreaktorteknik (PWR), samma reaktorteknik som används vid Ringhals i dag. Genom en industrialiserad och modulariserad tillverkningsprocess, där huvudsakliga komponenter tillverkas och monteras i kontrollerade fabriksmiljöer innan leverans till verksamhetsområdet, skapas förutsättningar för ökad effektivitet och minskad projektrisk.
Videberg Kraft och Rolls-Royce SMR har ingått ett Cooperation Agreement, till vilket de huvudsakliga villkoren för de kommande projekterings- och entreprenadavtalen har bifogats.
Mannheimer Swartling har varit juridisk rådgivare åt Vattenfall och Videberg Kraft vid upprättandet och förhandlingen av avtalen. Byråns team bestod huvudsakligen av Johan Granehult, Niklas Sjöblom, Carolina Dackö, Jonathan Hörnblad, Isac Nyman och Alice Johansson.